neşe

2011-08-26 16:41:00

Neşeli bir yüz , güneşli bir hava gibidir. Hem kendi hemde başkası için aydınlık vericidir.Ruhun ışıklanması, ısınması neşe ile olur.İçteki bahar iklimi ,ancak onunla çehrede bir tebessüm olup çiçeklenir. Kayıtsız ve kaygısız akan derelerin sularındaki şakrak ahenk , neşe ile bizde bir kahkaha çağlayanı olur.

 Neşe ve bahar... İkiside yeni bir doğuşu ve taze bir oluşu müjdelerler . İhtiyar tabiat , baharla gençleşir : Ölümlü hayat , neşe ile yeniden canlanır . Neşe , yaratıcı ruhlar için yeni bir alemin güneşi;hayırseverler ve başkalrına sevgiden başka ilgi duymayanlar için de gönül huzuru ve rahatlığının işaretidir.

 Çocukluğun saflığı ve gençlğin ateşi , en ileri çağlarımızda bile neşe ile yeniden doğar . Neşe fenayı iyi yapar, iyileri büsbütün yüceltir.Ruh neşe ile yükselir, neşe ile büyür . Kötü ihtiraslar  , zararlı düşünceler , neşeli anlarda kalplerden silinir. Neşeli bir ruh , faziletin yetişip üreyebileceği en müsait iklimdir.

 Fakat unutmamalı ki , neşe de bahara benzer ; bir müddet sürer ve sonra söner . Mahzun ve elemli demlerimizde , bir zaman evvelki kahkahalarımızın titrettiği hançereler , hıçkırıklarla nefesimizi kesecek hale gelirler . Gözü yaşarmayanlar , yağmur düşmez kurak topraklar gbi  içleri parça parça çatlamaya mahkum biçarelerdir .

 Gözyaşları hiçbir zaman neşeyi sürükleyip götürecek bir  sel değildir . İçimizdeki bulutlu ve yağışlı anlar geçtikten sonra  doğan parlak güneşin iç alemimize  vereceği berrak , billur canlılığın zevkini duymak için bu geçici fırtınalara katlanmasını bilmeliyiz . Eğer gerçekten yaşıyorsak  en derin acılar bile , bizdeki neşeyi yok edemezler .

 

HASAN ALİ YÜCEL

0
0
0
Yorum Yaz